Na výstavišti v Lysé nad Labem bude Gastrofestival Středočeského kraje a Středočeské dožínky

03.10.2018
Na Výstavišti v Lysé nad Labem se v pátek a v sobotu koná Gastrofestival Středočeského kraje. Akce je součástí veletrhu Zemědělec, který se v Lysé koná již po devětačtyřicáté.

Smyslem Gastrofestivalu je představit regionální výrobce potravin, středočeské střední školy se zaměřením na gastronomii, a také pobavit diváky při mnoha kuchařských show.

Hlavním profesionálním kuchařem letošního ročníku Gastrofestivalu je Ivan Vodochodský, který si bude do svého improvizovaného kuchařského království na pódiu zvát i své hosty. Zapojit by se měli například mexická velvyslankyně velvyslankyně Leonora Rueda s mexickou kuchařskou celebritou Cynthií Martínez, a také středočeští radní Martin Draxler (Ano 2011), Aneta Heřmanová (ČSSD) a Martin Herman (ANO 2011). Své umění ale předvedou i studenti, kteří si připravili řadu kulinářských specialit. Některé školy se zaměřily hlavně na klasickou kuchyni, takže nebudou chybět řízky, guláš, tlačenka, škvarky, ze sladkého pak koláče, kremrole nebo palačinky. Stranou ale nezůstane ani zdravá strava – například Střední zemědělská škola Brandýs nad Labem – Stará Boleslav chystá mimo jiné prezentaci zdravých svačinek a zeleninových salátů. Celkem se na Gastrofestivalu představí 11 středočeských středních škol.

„Gastrofestival je skvělou příležitostí, jak propojit dobré regionální potraviny, místní střední školy se zaměřením na gastronomii, a také místem k setkávání lidí a k odpočinku. Příprava jídel z regionálních surovin může být navíc inspirativní i pro domácí vaření,“ říká hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011), která vyzdvihuje i roli středních škol, které se do festivalu zapojí. „Pro mladé začínající kuchaře je to výborná možnost, jak se prezentovat a přiučit něco nového,“ dodala.

Sobotní součástí Gastrofestivalu jsou i Středočeské dožínky. Jako každý rok projde v půl desáté od radnice v Lysé nad Labem dožínkový průvod s mažoretkami a dechovým orchestrem. V 10 hodin dožínky slavnostně zahájí hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. Součástí dožínkového programu na výstavišti v Lysé bude vyhlášení zemědělských hospodářů Středočeského kraje, vyhlášení výsledků rybářské soutěže o nejlepší úlovek Středočeský šupináč 2018 také vyhlášení dalšího ročníku soutěže Potravinářský výrobek Středočeského kraje.

49. ročník veletrhu Zemědělec na výstavišti v Lysé nad Labem bude otevřený od čtvrtka 4. 10. do neděle 7. 10. vždy od 9 do 17 hodin. Gastrofestival je jeho součástí v pátek a v sobotu, Středočeské dožínky pak v sobotu dopoledne.

Převzato ODTUD

Aktuálně z Nymburska